Πολεμικό Ναυτικό: Ποιος αναλαμβάνει Αρχιεπιστολέας Στόλου, σύμφωνα με τις αποφάσεις του Ανώτατου Ναυτικού Συμβουλίου

Ο Στόλος ως μέσο αποτροπής κάθε κακόβουλης ενέργειας και προασπίσεως των εθνικών συμφερόντων, καλείται όπως πάντα σε συνεχή επαγρύπνηση με σκοπό:

  • Να συμβάλει στην εξασφάλιση της εδαφικής μας ακεραιότητας.
  • Να εξασφαλίσει τα κυριαρχικά μας δικαιώματα στις Ελληνικές θάλασσες.
  • Να διατηρήσει ανοικτές τις θαλάσσιες γραμμές επικοινωνίας και εμπορίου.
  • Να συμβάλει στην διατήρηση του υψηλού ηθικού του εκτεταμένου παράκτιου και νησιωτικού πληθυσμού δια της επιδείξεως της Σημαίας.
  • Να συμμετάσχει στο κοινωνικό έργο του Κράτους σε περιπτώσεις καταστροφών από φυσικά φαινόμενα ή άλλων απρόβλεπτων περιστάσεων.
  • Να συνεισφέρει σε άλλους φορείς κατά την ειρήνη σε θέματα έρευνας – διάσωσης
  • Tο Πολεμικό Ναυτικό για να μπορέσει να φέρει σε πέρας την αποστολή του, κατά τον καλύτερο δυνατό τρόπο, διαθέτει διάφορους τύπους πλοίων. Η ανάγκη της ύπαρξης των διαφόρων τύπων υπαγορεύεται από την πολυπλοκότητα που παρουσιάζει σήμερα ο αγώνας στη θάλασσα.
  • Οι κυριότεροι τύποι πλοίων του Π.Ν. περιγράφονται στον σύνδεσμο Μονάδες.

 

Πολεμικό Ναυτικό – Αρχιεπιστολέας Στόλου

Σύμφωνα με πληροφορίες του Armyvoice.gr  Αρχιεπιστολέας Στόλου Αναλαμβάνει ο Αρχιπλοίαρχος Ιωάννης Καλογερόπουλος

Συνοπτικό βιογραφικό

  • Σημαιοφόρος: 04/06/1986
  • Ανθυποπλοίαρχος: 25/05/1989
  • Υποπλοίαρχος: 26/05/1993
  • Πλωτάρχης: 22/05/1998
  • Αντιπλοίαρχος: 13/05/2003
  • Πλοίαρχος: 07/04/2011

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

  • 2014: ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟLEICESTER-ΔΙΟΙΚΗΣΗΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ
  • 2005 :PFPCC (MME)-SPITZ ΕΛΒΕΤΙΑ
  • 2004 :ΣΧΟΛΗ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΜΥΝΑΣ
  • 2004: ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ -ΤΜΗΜΑ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ (ΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ)
  • 2001:ΔΙΑΚΛΑΔΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΕΠΙΤΕΛΩΝ ΑΜΥΝΑΣ
  • 2001: ΝΑΥΤΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΠΟΛΕΜΟΥ
  • 1998: ΣΧΟΛΗ ΕΠΙΤΕΛΩΝ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΝΑΥΤΙΚΟΥ
  • 1991:ΠΤΥΧΙΟ ΟΠΛΙΣΜΟΥ
  • 1990 :ΠΤΥΧΙΟ Γ/Ε
  • 1982-1986: ΣΧΟΛΗ ΝΑΥΤΙΚΩΝ ΔΟΚΙΜΩΝ

ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑ

  • ΑΤ ΤΟΜΠΑΖΗΣ ΑΠΟ: 21/07/1986 ΕΩΣ: 26/08/1988
  • ΤΠΚ ΞΕΝΟΣ ΑΠΟ:27/08/1988 ΕΩΣ: 17/08/1989
  • ΤΠΚ ΞΕΝΟΣ ΑΠΟ: 22/03/1991 ΕΩΣ:07/08/1996
  • ΝΔΑ ΑΠΟ: 08/08/1996 ΕΩΣ: 09/07/1998
  • ΤΠΚ ΞΕΝΟΣ – ΚΥΒΕΡΝΗΤΗΣ ΑΠΟ:10/07/1998 ΕΩΣ:16/11/2000
  • ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ ΑΣ ΑΠΟ: 02/07/2001 03/02/2002
  • USCENTCOM-ENDURING FREEDOM (FLORIDA, ΗΠΑ) ΑΠΟ: 04/02/2002 ΕΩΣ:11/06/2003
  • ΔΤΣ-ΔΙΟΙΚΗΤΗΣΜΟΙΡΑΣΤΠΚ(ΔΜΤΠΚ-2) ΑΠΟ:12/06/2003 ΕΩΣ:09/09/2004
  • ΕΓΑ/ΓΕΝ – (ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ ΤΥΠΟΥ ΓΕΝ) ΑΠΟ: 14/06/2005 ΕΩΣ:26/08/2007
  • EUROMARFOR – (ΡΩΜΗ, ΙΤΑΛΙΑ) ΑΠΟ:27/08/2007 ΕΩΣ:07/09/2009
  • ΦΓ ΚΑΝΑΡΗΣ – ΚΥΒΕΡΝΗΤΗΣ ΑΠΟ:16/09/2009 ΕΩΣ: 01/02/2011
  • ΓΕΝ/ΓΕΠΝ ΑΠΟ:02/02/2011 ΕΩΣ:22/06/2011
  • ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ /ΔΝΕ – ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ Β’ ΚΛΑΔΟΥ ΑΠΟ: 23/06/2011 ΕΩΣ:19/10/2012
  • ΣΜΥΝ-ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ ΑΠΟ:20/10/2012 ΕΩΣ:19/09/2013
  • ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ /ΑΣ –ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ Β’ ΚΛΑΔΟΥ ΑΠΟ:20/09/2013 ΕΩΣ:04/09/2014
  • ΔΤΣ-ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ ΑΠΟ:09/09/2014 ΕΩΣ:06/07/2015

ΞΕΝΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ

ΑΓΓΛΙΚΑ

ΤΡΑΤΙΩΤΙΚΑ ΠΑΡΑΣΗΜΑ – ΜΕΤΑΛΛΙΑ – ΔΙΑΜΝΗΜΟΝΕΥΣΕΙΣ

  • Ταξιάρχης του Τάγματος της Τιμής
  • Ταξιάρχης του Τάγματος του Φοίνικα
  • Χρυσός Σταυρός του Τάγματος του Φοίνικα
  • Χρυσός Σταυρός του Τάγματος της Τιμής
  • Μετάλλιο Στρατιωτικής Αξίας Γ΄ και Β΄ Τάξης
  • Διαμνημονεύσεις Ευδοκίμου Διοικήσεως Γ’ και Β΄ Τάξης
  • Διαμνημόνευση Υπηρεσιών Αξιωματικών Επιτελούς Β΄ Τάξης
  • Nastrino di merito (Ιταλια)

 



Στείλε μας τις δικές σου απόψεις για στρατιωτικά θέματα που σε απασχολούν στο armyvoicegr@gmail.com